Super blog o podwodnym świecie : Zapraszam!!!SONDA
Lubisz zwierzęta morskie???

Uwielbiam =D
Lubie :)
Średnio lubie
Nie lubie :(
Nie nawidze!!!


Zagłosuj

Blog > Komentarze do wpisu
Meduzy

Meduzy

Meduza - jedna z dwóch form morfologicznych parzydełkowców. Jest swobodnie unoszona przez toń morską. Płciowa postać krążkopławów i niektórych stułbiopławów. Ma kształt parasola. Z zapłodnionych jaj meduzy rozwija się planula, a z niej polip.

Meduzy dzielimy na scyphomeduzy, hydromeduzy, cubomeduzy.

Przykład scyphomeduzy to chełbia modra.

Ciało chełbi modrej jest galaretowate i przejrzyste ponieważ w 95% składa się z wody. Na obwodzie ciała chełbi występują ciałka brzeżne (ropalia) odbierające bodźce ze środowiska, np. światło. Otwór gębowy służy meduzie do spożywania pokarmu, a jednocześnie do wydalania go. Kiedy meduza nie strawi całego pobranego pokarmu, wydala go tym samym otworem. Wokół otworu gębowego znajdują się cztery płaty gębowe - ramiona. Ramiona zaopatrzone są w komórki parzydełkowe, zaś w nich występuje substancja parząca, która umożliwia chełbi obronę i zdobywanie pokarmu. Przez to, że meduza w większości składa się z wody, jej życie na lądzie byłoby niemożliwe. Kiedy meduza zostaje wyrzucona na brzeg, zostaje osuszona przez słońce. Meduza rozmnaża się płciowo. Osobniki męskie wytwarzają plemniki, natomiast żeńskie - komórki jajowe. Kiedy dojdzie do połączenia się komórki z plemnikiem, tworzy się larwa - planula, która osiada na dnie. Z niej tworzy się polip (pokolenie bezpłciowe), który rozwija się powoli. Kiedy polip rozwinie się w pełni, będzie składał się krążków, czyli będzie strobilą. Drogą strobilizacji (odrywania się w wyniku poprzecznych podziałów) odrywają się efyry, czyli młode meduzy.

Rodzaje parzydełek:

 • penetranty - wbijają się w ciało ofiary i wstrzykują substancję parzącą, są to ostro zakończone nici;
 • glutynanty - długie nici, pokryte lepką substancją, unieruchamiają ofiarę, przylepiając do niej wiele tych parzydełek; biorą również udział w transporcie biernym polipa, przyczepiając nici do poruszającego się obiektu
 • wolwenty - krótsze nici, zaplątujące ofiarę.

Drugim przykładem meduzy może być żeglarz portugalski.

Wśród jamochłonów zamieszkujących powierzchnię wody najlepiej widoczne są bąbelnice, należące do rurkopławów. Ich pływające pęcherze mają jaskrawe kolory: niebieskie, fioletowe, purpurowe. Z powodu tych kolorów, przypominających barwy średniowiecznych statków portugalskich, bąbelnica otrzymała nazwę żeglarz portugalski (aretuza). Wierzchnia część pęcherza ma postać grzebienia, który spełnia funkcję żagla. Za jego pomocą bąbelnica dryfuje w wodzie. U dołu pęcherza średnicy 20 cm znajdują się polipy oraz zwisają liczne nici chwytne długości 30 metrów. Nici te są wyposażone w jadowite parzydełka. Siła jadu bąbelnicy jest tak duża, że człowiek, który dotknie nici wyrzuconych na brzeg, doznaje poparzenia, któremu towarzyszy silny ból. Znane są także przypadki śmiertelne.


Jak postępować w przypadku poparzenia przez meduzę...

Poparzone części ciała należy przemyć dużą ilością wody morskiej lub octem (nie używać wody słodkiej, jak również alkoholu!!!). Jeśli ktoś ma uczulenie, należy zgłosić się do lekarza.

 

Jak się chronić przed zabójczą meduzą

 • Korzystaj z patrolowanych kąpielisk
 • Pływaj w kombinezonie w miejscach zagrożonych częstym występowaniem osy morskiej
 • Miej pod ręką zestaw pierwszej pomocy, w tym ocet. Polanie nim czułka całkowicie przestają wydzielać truciznę.
 • Po zetknięciu z meduzą nie próbuj odrywać czułków (osa morska instynktownie wstrzykuje więcej trucizny)
 • Po wstrzyknięciu trucizny staraj się nie wykonywać gwałtownych ruchów (przyśpiesza się w ten sposób proces działania trucizny)
 • W przypadku utraty oddechu lub zatrzymania pracy serca należy natychmiast rozpocząć reanimację

 

poniedziałek, 04 lutego 2008, bad_angel_99

Polecane wpisy

 • Żółwie

  Żółwie Niema się po co rozpisywać (za dużo gatunków) Zapraszam na mojego szczegółowego bloga o żółwiach: www.zolw.blox.pl

 • Fotki skrzydlic

  Fotki skrzydlic:        

 • Skrzydlice

  Skrzydlice S krzydlica (łac. Pterois volitans , ang. lionfish ) - gatunek ryby z rodziny skorpenowatych. Skrzydlica to bardzo efektowna ryba, która wyglądem

Komentarze
Gość: Meduza, *.chello.pl
2009/03/22 10:01:09
mój e mail to saddgirll@gmail.com chciałam się zapytać, czy mogę skopiować zdjęcia tych dwóch meduz. prawdopodobnie (jeśli pozwolisz mi je skopiować) umieszczę je na swoim przyszłym blogu, a pod zdjęciem napiszę skąd je mam. proszę o odpowiedź
-
Gość: olkY, *.olsztyn.vectranet.pl
2009/11/19 19:19:33
Witam,chciałabym się zapytać jaki jest gatunek tej czerwonej,małej meduzy.Interesuje się meduzami,ta informacja posłuży mi do notatek.Bardzo proszę o odpowiedź,najlepiej w następnym wpisie.Jeszcze raz dziękuję.
PSŚwietny blog,piękne zdjęcia i tyle przydatnych informacji!!!!!!Tylko tak dalej ;)